Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Mikołajki - skąd ta tradycja :)

opublikowano: 06-12-2017

Jest wiele dni/świąt w kalendarzu, które obchodzimy bo tak nakazuje tradycja. Obchodzimy je tak długo, że zapominamy o korzeniach danego wydarzenia, a często przeinaczamy jego sens.

Dzisiaj chcieliśmy trochę przybliżyć wam historię jakże miłego dnia: Mikołajek, kto to był Mikołaj i dlaczego ma swoje święto.  Mikołaj żył około 1800 lat temu na terenie Miry, dzisiejszej Turcji (wówczas Grecji). Odziedziczył po rodzicach znaczącą fortunę.  Mimo majątku był osobą bardzo pobożną co według legend sprawiało że był pogardzany przez bogatego sąsiada. Życie szybko się zmienia człowiek planuje,  Pan Bóg kreśli i za kilka lat ów bogaty sąsiad popadł w wielkie długi. Chciał wówczas wydać swoje trzy córki za mąż jednak w ówczesnych czasach małżeństwa były aranżowane, a o ślubie decydowali opiekunowie, ci zaś w większym stopniu niż na wielką miłość patrzyli na korzyści głównie finansowe. Ów sąsiad nie miał już pieniędzy na posag dlatego nie był w stanie znaleźć żadnego partnera który chciał poślubić jego córki. Nie mając pieniędzy chciał sprzedać córki do domu publicznego aby ratować je i się przed śmiercią głodową. Mikołajowi zrobiło się żal córek sąsiada. Nie ruszył jednak natychmiast z pomocą. Pamiętał że ten sąsiad nie był nigdy dla niego życzliwy. Po walce z sobą stwierdził że są rzeczy ważniejsze niż pieniądze i przez trzy noce wrzucał pieniądze na posag do domu sąsiada przez małe okienko w pokoju. Sąsiad domyślił się że nie ma zaczarowanego okna, a ktoś po prostu musi wrzucać złote monety. Dlatego zaczaił się aby zauważyć kto to robi. Gdy zobaczył Mikołaja nawrócił się.

W swoim życiu Mikołaj został biskupem Miry, zasłynął z dobroduszności i pomocy potrzebującym. Jego służba nie była łatwa gdyż został uwięziony przez cesarza Rzymu. Po zwolnieniu nie zaprzestał robienia tego za co został uwięziony zyskując coraz większy szacunek mieszkańców. Mikołaj był jednym z najważniejszych świętych w swoich czasach a do dzisiaj pozostaje nim w kościele Prawosławnym.

Skąd jednak zwyczaj rozdawania prezentów na 6 grudnia? 6 Grudzień to data śmierci Mikołaja i w ten sposób przypomina się ten dzień. Tradycja ta jest jednak stosunkowo nowa ledwie kilkaset lat. Należy Pamiętać że ten mikołaj o którym piszemy to inny mikołaj niż sobie wyobrażacie. Nie posiada on grubego czerwonego futra, zaprzęgu reniferów, znacznego brzucha oraz sań. Taki czerwony mikołaj został stworzony marketingowo przez bardzo znaną czerwoną firmę produkującą gazowany napój.

 

Mikołaja w niektórych zakątkach Polski nazywa się Gwiazdorem, jest to zwyczaj zaczerpnięty od kolędników którzy mieli ze sobą rózgę, sadzę oraz wór prezentów. Gdy pojawiła się nasza firma Święty Mikołaj zrezygnował z własnej fabryki i to właśnie od nas wysyła wymarzone prezenty na Święta takie jak filcowy pokrowiec na laptopa z własną grafiką lub koszulka z własnym nadrukiem zakręconym na maxa.

 

Youpibag życzy Wszystkim cudownych Mikołajek ;)

Youpibag Maria Asman
Góralska 3/89
01-112 Warszawa
kontakt@youpibag.pl

tel.: 785-658-927 (od 9 do 17)

Dołącz do nas

fb g+ pinterest
Bezpieczne płatności dzięki
dotpay paypal
logotypy
Copyright 2018 - Wszelkie prawa zastrzeżone | Realizacja: MEETMEDIA